DiğerOda Üyelik İşlemleri

Çiftçi Belgesi İçin Kaç Dönüm Arazi Gerekli

Çiftçi Belgesi için kaç dönüm arazi gerekli ? Kiralık araziler ile kayıt olabilirmiyim?

Ziraat odasına kayıt olarak alabileceğiniz Çiftçi Belgesi için tarımsal faaliyete ilişkin hayvansal ve bitkisel üretim beyanında bulunmanız gerekli. Sadece hayvansal veya sadece bitkisel üretim yaparak da ziraat odasına kayıt olmanız mümkündür. Burada herhangi bir alt sınır bulunmamaktadır.

Seracılık gibi dar alanda yapılan üretimler için 1.000 metrekare (1 dönüm) arazi kaydı bulunması veya sadece bir büyükbaş hayvanın bulunması da çiftçilik faaliyeti sayılmaktadır. Bu nedenle sahibi olduğunuz bir hayvan veya kiraladığınız bir dekar arazi ile dahi tarımsal faaliyet gerçekleştiriyorsanız çiftçi belgesi alabilirsiniz.

Arazim Yok Sadece Hayvanlarım Var

Sadece hayvansal üretim yapıyorsanız (küçükbaş, büyükbaş, arıcılık, ipek böcekçiliği, balıkçılık) da Çiftçi Belgesi alabilirsiniz. Hayvansal üretiminizi gösteren belgeleri ziraat odasına ibraz etmeniz gereklidir. Hayvansal üretiminizi Tarım ve Orman Müdürlüğünden alacağınız İşletme Kayıt Belgesi ile belgelemeniz mümkün.

ciftlik
Ziraat Odasına Hayvansal Varlık Kaydettirebilirsiniz

Çiftçi Belgesi Kaç Yıl Geçerli

Çiftçi Belgesi bit yıllık üretim bilgilerinizi göstermektedir. Bu nedenle her yıl ziraat odasına Eylül ayında beyan vermeniz ve tarımsal faaliyeti sürdürdüğünüzü beyan etmeniz gereklidir. Çiftçi Belgesi bir yıl geçerlidir.

Ziraat Odasına Tapu Belgeleri Götürmek Gerekli Mi?

Ziraat Odalarında bulunan ZOBİS sistemi sayesinde Tapu Sicil Müdürlüğü’nün TAKBİS sistemi üzerinden adınıza tescilli olan tapu bilgileri sorgulanabilmektedir. Kiralama yapmayacaksanız ve sadece kendi arazilerinizi kaydettirecekseniz tapu belgelerinizi götürmeden de kayıt yaptırmanız mümkün olabilmektedir.

Bağ-Kur Olmadan Ziraat Odası Kaydı

Ziraat odasına kayıt yaptırdığınız zaman, eğer herhangi bir sosyal güvenceniz bulunmuyorsa 5510 sayılı Kanun gereği 4/b ( Tarım Bağ-kur ) tesciliniz otomatik olarak yapılacaktır. Yine de hem ziraat odasına kayıt olmak ve Çiftçi Belgesi almak hem de tarım sigortalısı olmak istemiyorsanız ziraat odası personeline sigortalılık muafiyet talebinizi söylemeniz yeterlidir. Eğer tarımsal geliriniz masraflar düşüldükten sonra prime esas kazanç alt sınırının altında ise sigortalılıktan muaf olabilirsiniz. 2023 yılı tarım sigortalılığı muafiyet sınırlarını öğrenmek için tıklayınız.

Tarım Sigortalılığı Muafiyeti isteğe bağlı bir işlem olup dilerseniz 1.000 metrekare (1 dönüm) dahi olsa arazi kaydı yaptırarak tarım sigortalısı olabilir ve dilediğiniz zaman muafiyet sisteminden çıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3.5 2 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
1 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

[…] Ziraat Odasına kayıt olmak için ülkemiz sınırları içinde tarımsal faaliyette bulunuyor olmanız gerekmektedir. Sadece hayvansal üretim veyahut bitkisel üretim yapıyor olmanız da yeterlidir. Bu minvalde; sadece bir ineği veya sadece 500 metrekare tarımsal araziyi kayıt ettirerek Ziraat Odasına kayıt olabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu konuda Çiftçi Belgesi kayıt rolmak için kaç dönüm arazi gerekli yazımızı okuyabilirsiniz. […]

Başa dön tuşu