Genel

Ziraat Odası Nereye Şikayet Edilir?

Ziraat odası nereye şikayet edilir? Çiftçi olarak bir memnuniyetsizlik halinde hakkımızı hangi yolla aramamız gerekli bu yazıda değerlendirelim istedik.

Ziraat odaları kamu kurumu niteliğinde resmi meslek örgütüdür. Bu bağlamda ziraat odalarının yarı kamu tüzel kişiliği olduğu söylenebilir. Ziraat odasının resmi mührü bulunmaktadır ve araçları siyah plakalı, resmi araçlar olarak tescil edilmektedir.

Ziraat odalarından tüm kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi bir memnuniyetsizlik olması olağan bir durumdur. Genellikle bu tür durumlarda öncelikle şikayet mercilerine başvurmadan kurumun kendisinden resmi bir yazı almak uygun bir tutum olacaktır.

Sorununuzu anlatan bir dilekçe ile şikayetçi olduğunuz ziraat odasından bilgi talep edin. Söz konusu bilgilendirme size Bilgi Edinme Kanunu hükümlerince 15 gün içinde verilecektir. Başvurunuza yanıt verilmemesi halinde bir üst merci olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne şikayet edebilirsiniz. Türkiye Ziraat Odaları Birliği iletişim bilgileri için tıklayınız. Ziraat odası, Tarım ve Orman Bakanlığı taşra veya merkez teşkilatı içinde bulunmamaktadır. Bu nedenle doğrudan bir denetim veya idari yaptırım söz konusu olmayacaktır. Ancak ilgili kurumlar içinde bulunduğundan görüş bildirilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca konu eğer yargılamayı gerektiren bir durum ise doğrudan yargı birimlerine başvurulması doğru olacaktır.

Ziraat odası nereye bağlı ?

Tüm Türkiye’deki ziraat odaları, Ankara’da bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliğine (TZOB) bağlıdır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, ziraat odalarına yönelik Yönetmelik ve Kanun çıkarmaya yetkili birimdir. Ancak ziraat odalarının personel politikaları, harcamalar, bütçe ve diğer özel kararları TZOB tarafından bağlayıcı değildir. TZOB, sadece ülke genelinde aidat toplama, seçim, üye işlemleri, muhasebe uygulamaları ve kayıt sistemleri ile yazışma standartları gibi konuları düzenlemektedir.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu