Mevzuat

Ziraat Odası Çiftçi Belgesi Sorgulama

Ziraat odası çiftçi belgesi sorgulama, internet üzerinden yapılabilir mi? Tarımsal faaliyette bulunan tüm vatandaşlar ve tarım şirketlerinin tarımsal kredilerden ve çiftçilere sağlanan hibe desteklemelerinden faydalanabilmesi için ziraat odasından alacakları Çiftçi Belgesi ile Tarım ve Orman Bakanlığının Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yaptırması zorunludur.

Ziraat odalarında tanzim edilen çiftçi belgeleri ZOBİS adı verilen online sistem üzerinden kaydedilmektedir. ZOBİS; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün MERNİS sistemi, SGK ve Tapu Sicil Müdürlüğü TAKBİS sistemleri ile entegre yapılı bir uygulamadır. Ancak ZOBİS üzerinden tanzim edilen Çiftçi Belgelerinin vatandaş tarafından internet üzerinden sorgulayabileceği veya doğrulama yapabileceği bir sistem bulunmamaktadır.

Çiftçi Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Peki ziraat odası kayıtlarına internetten erişemiyorsak çiftçilik kayıtları nasıl sorgulanabilir? Tarım ve Orman Bakanlığının Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinde bulunan halka açık bilgilendirme sayfasına e-devlet sistemi üzerinden erişim mümkün. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) bilgilerini görünüleyebilirsiniz.

Edevlet cks ekran goruntusu
E-devlet Sistemi ÇKS Bilgi Ekranı

5 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
2 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

çiftçi belgesi sorgulama ekranı var mı

Başa dön tuşu