Mali Hizmetler

2023 Ziraat Odası Başkan Maaşı

Ziraat Odası Başkanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Ziraat odası başkanı maaşı konusunu açıklamadan önce bir konuya açıklık getirmek gerekli, ziraat odası yönetim kurulu üyeleri ve doğrudan maaş şeklinde bir ödeme almayıp sadece huzur ve ikamet hakkı almaktadır.

Ziraat odası başkanı aslında diğer yönetim kurulu üyeleri gibi bir yönetim kurulu üyesidir. Ziraat odaları oda meclisi ve oda yönetim kurulu olmak üzere iki yönetim organından oluşmaktadır. Ziraat odası başkanı ise yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

Ziraat odası başkanları için özel olarak belirlenmiş bir maaş söz konusu değildir. Oda yönetim kurulu ve meclis üyelerinin tamamı sabit bir maaş almak yerine huzur ve ikamet hakkı adı verilen ödenek almaktadır.

Huzur ve İkamet Hakkı Nasıl Belirlenir ?

Ziraat odası meclis ve yönetim kurulu üyelerinin alacakları huzur hakkı ve ikamet gündeliği “Ziraat Odası Meclis Üyeleri ve Yönetim Kurulu Üyelerine Ödenecek Huzur Hakkı ve Yolluklara İlişkin Yönerge” hükümlerine göre belirlenmektedir. Ziraat odası meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyelerin ödenecek günlük yevmiyeler odaların bir evvelki yıl kesinleşen gelir tutarına göre tespit edilmektedir.

kırmızı hesap makinesi ile hesaplama yapılıyor
Ziraat odası yöneticileri gündelik hesaplaması

2022 Yılı Ziraat Odası Huzur ve İkamet Gündeliği

“Ziraat Odası Meclis Üyeleri ve Yönetim Kurulu Üyelerine Ödenecek Huzur Hakkı ve Yolluklara İlişkin Yönerge” hükümlerine göre, Ziraat Odası Meclis Üyeleri ve Yönetim Kurulu Üyelerine Ödenecek Huzur Hakkı ve Yollukların hesaplanmasında, Odaların bir evvelki yıl kesinleşen gelir tutarı dikkat alınmaktadır. Odaların bir evvelki yıl kesinleşen gelir tutarı 2022 yılı için 850.000 lira olarak belirlenmişti. 30.12.2022 tarih ve 32059 (2. Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olup, bu yıl için Odaların bir evvelki yıl kesinleşen gelir tutarı olarak 1.894.905 lira olarak dikkate alınacaktır. 01.01.2023 tarihinden itibaren 1. derece devlet memuruna verilecek olan gündelik miktarı 203,00 TL olarak açıklanmıştır.

Buna 2022 yılında kesinleşen gelirine göre;
Bir Evvelki Yıl Kesinleşen Gelir Miktarı Ödenecek Huzur Hakkı
1.894.905 TL’den fazla olan Odalarda 203,00 x 3,75 = 761,25 TL
1.894.905 TL’ye kadar olan Odalarda 203,00 x 2.50 = 507,50 TL
olacaktır. Günlük alınabilecek azami tutarlar yukarıda belirtildiği gibi olacaktır.

Ancak odalar meclis kararı ile 6964 sayılı Ziraat Odaları Kanunu’nun 40’ıncı maddesine göre,

  • Bu miktarı aynen uygulayabilir
  • Bu miktardan daha az bir tutarı kabul edebilir
  • Bu tutarın yüzde 10 oranında arttırılmasına karar verebilir.

Yönetim kurulu ve meclis toplantılarında her üyeye huzur hakkı ödemesi yapılmaktadır. ve her toplantı için brüt 761,25 TL ile 507,50 TL arasında ödeme yapılabilmektedir. Tüm bu bilgilerin yanı ülkemizde bir çok ziraat odasının yönetim kurulu ve meclis üyelerinin hiç bir ücret almadan hizmet verdiğini ve fedakarca çalıştığını biliyoruz.

5 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu