Oda Üyelik İşlemleri

Ziraat Odası Kayıt Sorgulama

Ziraat odası kayıt sorgulaması nasıl yapılır?

Ülkemizde tarımsal faaliyet gösteren tüm gerçek ve tüzel kişilerin ziraat odalarına kayıt olmaları zorunludur. Ancak Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından 2014 yılında tamamen online bir yazılım olan ZOBİS sistemi devreye alınmış olmasına rağmen çiftçilerin ziraat odasına kayıtlarını sorgulayabilecekleri bir sistem henüz bulunmamaktadır.

2024 yılında Türkiye Ziraat Odaları Birliği ilk defa e-devlet sistemine entegre uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde ziraat odaları tarafından verilen elektronik imzalı belgeler ve çiftçi belgeleri e-devlet üzerinden barkod onaylı olarak indirlebilmektedir. Ancak son yıla ait adınıza düzenlenmiş bir çiftçi belgesi olmaması ziraat odasında kaydınız olmadığı anlamıona gelmez. Ziraat odası kaydınız aktifken aidat borcunuz işlemeye devam edeceğinden beyan vermemiş veya aidat borcunuzu ödememiş olduğunuz durumlarda e-devlet üzerinden çiftçi belgesi alamayacaksınız.

Ziraat Odası Kaydı Olup-Olmadığı Nasıl Öğrenilir

E-devlet üzerinden adınıza düzenlenen çiftçi belgelerini indirebileceğinizi söylemiştik. Ancak ziraat odasında son döneme ait adınıza çiftçi belgesi düzenlenmemişse kaydınız bulunmadığı anlamına gelmez elbette. Bu konuda henüzü geliştirilmiş halka açık bir uygulama bulunmamaktadır.

Henüz internet üzerinden vatandaşların kullanımına açık bir sistem olmasa da; ZOBİS sistemi üzerinden ziraat odaları, başka ziraat odalarının üyelik bilgilerini sorgulayabilmektedir. Bu nedenle size en yakın ziraat odasını ziyaret ederek başka odalarda bulunan kayıtlarınızı öğrenmeniz mümkün olabilir.

Ayrıca tarımsal faaliyetleriniz için ziraat odasına kayıt olmak tek başına yeterli bir unsur değildir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yönetilen Çiftçi Kayıt Sistemi adında bir sistem bulunmaktadır. Ziraat odasına kayıt olduktan sonra alacağınız çiftçi belgesi ile tarım il/ilçe müdürlüklerinden çiftçi kayıt sistemi kayıtlarınızı yaptırabilirsiniz. Çiftçi kayıt sistemi verilerinin ve çiftçi belgelerinein e-devlet sistemi üzerinden sorgulanması mümkündür.

Çiftçi belgesi almak için gerekli belgeler : Çiftçi Belgesi Almak İçin Gerekenler
E-devlet üzerinden ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi ) Sorgulama : https://www.turkiye.gov.tr/ciftci-bilgileri-sorgulama
E-devlet üzerinden Çiftçi Belgesi Sorgulama : https://www.turkiye.gov.tr/tzob-ciftcilik-belgesi-sorgulama

resim 2
E-devlet sistemi üzerinden çiftçi belgesi sorgulama ekranı
Edevlet cks ekran goruntusu
E-devlet sistemi üzerinden ÇKS Sorgu Ekranı Örneği
[ads]

İlgili Makaleler

2.4 5 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu