Haberler

Çiftçi İzin Belgesi

Bilindiği üzere Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girilmiştir.

sokağa çıkma yasağı
Çiftçiler Kısıtlamalardan Muaf

Çiftçiler Kısıtlamalardan Muaf

Söz konusu kısıtlama uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Bu nedenle çiftçilik faaliyeti gerçekleştiren kişiler durumlarını belgelemeleri halinde kısıtlamalardan muaf olarak tarlalarına gidebilir. Güncel ÇKS kaydınızı e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ciftci-bilgileri-sorgulama adresinden sorgulamanız mümkün. Çiftçi Belgesi’ni sorgulayabileceğiniz online bir sistem henüz mevcut değil.

Edevlet cks ekran goruntusu
E-devlet ÇKS Sorgulama Ekranı
[ads]

Hangi Belge Gerekiyor

Çiftçilerin sokağa çıkma ve seyahat izni alabilmeleri için Çiftçi Belgesi ve ÇKS Belgelerini ilgili makamlara ibraz etmeleri gereklidir. Eğer geçerli bir Çiftçi Belgeniz veya Çiftçi Kayıt Sistemi Belgeniz varsa faaliyet güzergahına bağlı kalmak şartıyla kısıtlamalardan muaf olmanız mümkün.

Çiftçi İzni İçin Nereye Başvuracağım

Çiftçi Belgesi almak için tarımsal faaliyette bulunduğunuz bölgeden sorumlu Ziraat Odası’na başvurmanız gereklidir. Eğer Çiftçi KAyıt Sistemi Belgesi (ÇKS) alacaksanız da Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Tüm Çiftçilere İzin Veriliyor Mu

Maalesef her konuda olduğu gibi bu durumda çok fazla amacı dışında suistimal edildiği için tüm başvurular olumlu yanıtlanmıyor. Çiftçilik Belgesi veya ÇKS Belgesi geçerli olsa dahi bazı valilik ve kaymakamlıklar seyahat izni için olumsuz yanıt verebiliyor. Bu durumda yapabilecek çok fazla şey yok. İlgili makamlara durumları bildirebilirsiniz ancak sadece Çiftçi Belgesi alarak ülkeyi dolaşan insanlar olduğu sürece bu tür zorluklarla karşılaşmak çok olağan bir durum.

manavgat ta ciftcilik belgesi kuyrugu 13860050 osd
Çiftçi Belgesi Ziraat Odasından Veriliyor

Çiftçi Belgem Yok Nasıl Alabilirim

Çiftçi Belgeniz hiç yoksa veya eski tarihli ise arazilerinizin bulunduğu bölgedeki Ziraat Odasına başvurmalısınız. İlgili Ziraat Odası sizden tarımsal faaliyet bilgilerinize dair evraklar isteyecektir. Hayvansal ve bitkisel üretim konularına ilişkin belgelerinizi Ziraat Odasına ibraz etmeniz ve Çiftçi Kütüğü adı verilen formu doldurduktan sonra mahalle veya köy muhtarı ile ihtiyar heyetinden en az iki azaya imzalatmanız gereklidir. Tüm evraklarınızı teslim ettikten sonra Ziraat Odası Yönetim Kurulu kararı ile üyelik kaydınızı tamamlayacak ve size Çiftçi Belgesi verecektir.

İlgili Makaleler

5 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
3 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

Evde 2019 yılına ait çiftçi belgesi var geçerli olur mu?

Başa dön tuşu