Sosyal Güvenlik İşlemleri

Tarım Bağkur Nasıl Dondurulur

Tarım bağkur nasıl dondurulur?

Tarım Bağ-kur (4/B sigortalılığı) için dondurma diye tabir edilen prim ödemesine ara verilmesi için özel bir işlem bulunmamaktadır. 4/b Tarım sigortalılığı için Ziraat Odasına kayıt olduğunuz zaman kaydınız aktif duruma geçer ve prim borcunuz birikmeye başlar, faaliyete ara verdiğinizde de Ziraat Odasından kaydınızı sildirmeniz gerekmektedir.

Ödediğim Primler Silinir Mi ?

Ödemeye ara verme amaçlı Ziraat Odası kaydınızı sildirdiğinizde Tarım Bağ-kur primlerinizin silinmesi söz konusu değildir. Aslında ahalk arasında kayıt sildirmesi olarak bilinen durumda kayıtların tamamen yok olması değil faaliyete ara verilmesi anlaşılmalıdır. Bu nedenle ödemiş olduğunuz veya adınıza tahakkuk etmiş olduğu halde henüz ödemediğiniz Bağ-kur primleri silinmemektedir.

Tekrar Devam Etme

Diyelim ki tarımsal faaliyete ara verdiğinizi Ziraat Odasına bildirdiniz ve kaydınız kapatıldı. Bu durumda dilerseniz isteğe bağlı veya bir iş yerinde çalışmak suretiyle primleriniz ödendi ve tekrar tarımsal faaliyete başlama kararı aldınız. Bu durumda yapmanız gereken tek şey tekrar Ziraat Odasına giderek kaydınız yenilemeniz olacaktır.

Tutarsızlıkların Çözümü

Herhangi bir nedenle 4/b sigortalılığı kayıtlarınızda muvazza durumu oluşursa Sosyal Güvenlik Kurumu, Ziraat Odasından alacağınız IB Formu isimli belge ile giriş ve çıkış kayıtlarınızı inceleyecektir. Bu durumda hangi tarihler arasında çiftçilik yaptığınız kesin olarak belirlenip sistem üzerinde eksik veya hatalı yapılan işlemler düzeltilecektir.

Sigortalılık Muafiyet

Ziraat Odasından kaydınızı sildirmeden de 4/b sigortalılığı prim işlemesine ara vermenin başka bir yolu da eğer tarımsal faaliyetinizden elde etmiş olduğunuz gelir prime esas günlük kazanç alt sınırının altında ise Sigortalılık Muafiyet Belgesi almak olacaktır. Bu durumda Ziraat Odasındaki kaydınız devam eder ve Çiftçi Belgesi, tarımsal desteklemeler, krediler gibi tarımsal imkanlardan istifade edebilirsiniz ancak prim borcunuz birikmez.

2021 yılı Sigortalılık Muafiyet oranı için tıklayınız

İlgili Makaleler

4 2 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu