Tarım Ekonomisi

Tarım İşçilerine Ödenecek Asgari Ücret

Tarım işçilerine ödenecek asgari ücret tutarının, asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen asgari ücretin günlük yevmiye tutarının altında olmaması gereklidir. Bazı bölgelerde geçici süreli çalıştırılan tarım işçilerine asgari ücret tutarının altında ödeme yapıldığı bilinmektedir.

Bilindiği üzere asgari ücret tespit komisyonun; 16 Aralık 2021 tarihli 2021/1 sayılı Kararı ile işçinin bir günlük normal çalışma karşılılığı ücreti 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında günlük 166,80 TL (yüz altmış altı lira seksen kuruş) olarak tespit edilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğünün Asgari Ücret ile ilgili olarak uyarı mahiyetindeki yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bu nedenle Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından yapılan açıklama ile ziraat odalarının 2022 yılında tarım işçilerine ödenebilecek günlük belirlenen brüt ücret olan 166,80 TL altında herhangi bir belirleme yapmamaları gerektiği 2021/67 sayılı Genelge ile bildirilmiştir.

Söz konusu asgari ücret tutarlarına riayet edilmemesi halinde 4857 sayılı Kanun’un 113’üncü maddesine göre, bu Kanun’un 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında (b) ve (ı) bentlerinde sayılan iş yerlerinde çalışan işçiler hakkında 32,35,37 ve 38’inci madde hükümleri uygulanacağı, bu maddelere aykırılık halinde ilgililer hakkında cezai hükümlerin uygulanacağı hükme bağlanmıştır.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu