YönetmelikZiraat Odası Haberleri

Ziraat Odası Öğrenci Bursu Miktarı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından alınan yönetim kurulu kararına göre ziraat odası öğrenci bursu miktarı belirlendi. Buna göre 2021-2022 eğitim öğretim yılında verilebilecek olan burs miktarları tespit edilmiştir.

Bilindiği üzere 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu hükümlerine göre Ziraat Odaları tarafından muhtaç çiftçi çocuklarına burs verilebilmektedir. Söz konusu Kanun’un Odaların Görev ve Yetkileri Başlıklı 3’üncü maddesi (k) bendinde “Odalarda kayıtlı muhtaç çiftçi çocuklarının, yurt içinde eğitimleri veya ihtisas ya da stajları Birliğin onayı ile burs verilebilir” hükmü bulunmaktadır. Ayrıca Ziraat Odaları Personel Yönetmeliği’nin Eğitim Yardımı başlıklı 35’inci maddesinde, Birlikçe belirlenecek usul ve esaslara göre personelin eğitim gören çocukları için “Eğitim Yardımı” yapılabileceği ön görülmüştür.

Ziraat Odaları Öğrenci Bursu Ne Kadar?

Ziraat Odaları tarafından, yurt içinede eğitim gören muhtaç çiftçi çocuklarına verilebilecek burs miktarları Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından 09.08.2021 tarih ve 3 sayılı karar ile tespit edilerek 09.08.2021 tarih ve 2021.38 sayılı Genelge ile odalara duyurulmuştur.

Ancak mezkur yasal düzenlemelerde de belirtildiği üzere söz konusu burs ödemeleri Ziraat Odalarının imkanları doğrultusunda verilecek olup, tüm odalar tarafından söz konusu yardımlar yapılmamaktadır. Bu nedenle bağlı olduğunuz Ziraat Odası ile irtibata geçerek burs konularını danışabilirsiniz.

Bu bağlamda verilecek burs miktarları aşağıdaki gibidir.

Burs Verilecek Eğitim DüzeyiBurs MiktarıÖdeme Dönemi
a.İlkokul ve ortaokul öğrencilerine aylık verilebilecek burs miktarı75,00 TL2021 Ekim / 2022 Haziran aylarında (9 ay süreyle)
b.Lise öğrencilerine (Açıköğretim kurumlarında okuyanlar hariç) aylık verilebilecek burs miktarı110,00 TL
c.Fakülte ve Yüksekokul öğrencilerine (Açıköğretim kurumlarında okuyanlar hariç) aylık verilebilecek burs miktarı175,00 TL
Ziraat Odası Öğrenci Bursu Miktarı Tablosu (2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı İçin)

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu