Haberler

Çiftçilerin Görev İzin Belgesi Almasına Gerek Yok

İçişleri Bakanlığı, sıkça sorulan sorulardan birisine daha yanıt verdi : çiftçilerin görev izin belgesi almasına gerek yok

Soru: Tarımsal üretim faaliyetleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarından istisna tutulan çiftçilerin çalışma izni görev belgesi almalarına gerek var mıdır?

Cevap: Genelgemizle tam kapanma döneminde tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla “Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanların” sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmaları kararlaştırılmıştır.

Bu doğrultuda tarımsal üretim faaliyetlerinde bulunduğunu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan “Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi” veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan “Çiftçi Belgesini” ibraz ederek ortaya koyan çiftçilerimizin ayrıca e-başvuru sistemi üzerinden “çalışma izni görev belgesi” almalarına gerek bulunmamaktadır.

Çiftçilerimizin, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınan “Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi” veya Ziraat Odalarınca verilen ve verildiği yılın tasdikini taşıyan “Çiftçi Belgesini” ibraz etmek, tarımsal üretim faaliyetlerinde kapsamında kalmak ve tarımsal üretimi gerçekleştirdiği bölge ile ikameti arasındaki güzergah ve zaman dilimiyle sınırlı kalmak kaydıyla, kolluk kuvvetlerince yapılacak denetimlerde başkaca bir belge sunmalarına gerek bulunmamaktadır.

Çiftçilere Sokağa Çıkma İzni Nereden Alınır

Çiftçiler için ilgili genelgeler ve Bakanlık tarafından yapılan duyurular ışığında özel izin belgesi gerekmediği anlaşılmaktadır. Yalnızca Ziraat Odası veya Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden alacağınız Çiftçi Belgesi veya ÇKS Belgesi izin almak için yeterlidir.

Çiftçi Belgesi Nereden Alınır ?

Kaynak

[ads]

İlgili Makaleler

5 2 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
13 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

2021 tarihli ÇKS em var ama izmirden afyona ailemle gitmem gerek. Yolda ceza yerim diye gidemiyoruz. interntten bir yere başvuru felan yapmak gerekiyor mu?

E devletten başvurdum ben onaylandı seyahat iznine başvur ekine belgenizin fotosunu ekle

Cks belgem olmama rağmen Samsun valiliğine müracatda bulundum Trabzon Hayrat ilce sine cay toplamak için. E devlette izin belgesi onaylanmadı. Çks çifçi belgesi caykura kayıt olmama rağmen seyahat izni verilmedi. Ne yapmamız gerekiyor anlamadım.

Valilikler kalabalıktan bıkmış herkese red veriyor bir daha isteyin

1 Mayis gunu ailecek ceza yedik hemde ciftci kayit belgemiz ve iznimiz olduğu halde.Cksmiz 2020nin,30 Haziran 2021e kadar Cks suresi var diye Babam 65 yas uzeri olduğu icin yaptirmamis.Buna rağmen 4 kisiye 12 bin lira ceza yazdilar,hemde arazi içerisinde..Eğer 2020 Cks gecersiz ise Tarim il mudurlukleri izin belgesi verirken bu uyariyi yapmalari gerekmez mi ?

tam sizin durumunuz ile ilgili haber yayınlandı yeni https://ziraatodasi.gen.tr/haberler/antalyada-tarlasina-giden-ciftciye-ceza/

Abartmayın ne alakası var haberi izlerseniz bu çiftçi tarlasına gittiği için değil arabanın kasasında insan taşıdığı için ceza almış

Çifçi belgesiyle .Ankara’dan Yozgat’a gide bilirmiyim aylemle .çks kaydım yok .çiçi bağukurluyum

Çks belgesi veya çiftçi belgesi yeni tarihli ve imzalı mühürlü olmadı gerekiyor

Slm çks belgesi ailecek geçerlimi acaba

birinci derece akrabalar ve beş kişi ile sınırlı olmak kaydıyla izin veriyorlar

Çks belgesi ile İstanbul’dan Malatya’ya seyahat edilebilirmi bu konuda bir bilğniz varmı

Edilebiliyor neticede tarımsal faaliyeti gerçekleştireceğiniz yere gidiyorsunuz

Başa dön tuşu