Haberler

Seyhan Ziraat Odası: Karpuz İthalatı Durmalı

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, deniz kıyısında kalan Karataş ilçesi Kapı Mahallesi’ndeki karpuz tarlalarında incelemelerde bulundu. İlk hasadın bölgede haziran ayı ortalarında yapılacağını dile getiren İncefikir, “Hasadın yaklaşmasıyla birlikte artık ithalatın kesilmesinden yanayız. İran’dan ithal edilmesi bizim erkenciliğimizi, turfandacılığımızı vuruyor. Üreticilerimiz aralık ayından beri çalışıyor. Tam hasat edilecekken ithal ürün gelmesi fiyatlara sekte vuruyor. Artık mümkünse hiç ithal edilmemesini istiyoruz” dedi.

Adana’da ekim alanı azalan karpuzun hasadına sayılı günler kaldı
Şu anda kilosu 15 ile 20 TL arasında satılan karpuzun hasattan sonraki bollukta fiyatının düşeceğini kaydeden İncefikir, “Pazarlar, marketler karpuzla dolarsa fiyatlar düşer. Erkenci karpuzdan sonra açık alanda ekilen karpuzlar da hasat edilecek. Adana’da sıcaklar başlıyor. Kavun gelecek, yaz meyveleri, sert çekirdekliler gelecek. Alternatif ürünlerin de gelmesiyle ister istemez meyve bolluğunda bu fiyatlar da belirli anlamda düşecektir” diye konuştu.

Adana’da ekim alanı azalan karpuzun hasadına sayılı günler kaldı
Cahit İncefikir, büyük boyutlu karpuzların satın almada, taşımada ve taze tüketiminde sıkıntılara neden olabileceğini aktarıp, daha küçük boyutlarda üretimin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Nuri PİR- Eser PAZARBAŞI/ ADANA, (DHA)

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu