Oda Üyelik İşlemleri

Ziraat Odasına Kimler Kayıt Olabilir?

Kimler Ziraat Odasına Kayıt Olabilir

Ziraat odaları 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu hükümlerine göre kamu kurumu niteliğinde resmi bir meslek kuruluşudur.

23 Mayıs 1957 tarih ve 9614 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6964 sayılı Ziraat Odaları Kanunu’nda çiftçilik faaliyetleri madde 1/a ” Çiftçilik : Bu Kanunun uygulanması bakımından ekim, dikim, bakım, üretme, yetiştirme ve ıslah yoluyla yahut doğrudan doğruya tabiattan istifade etmek suretiyle bitki, orman, hayvan ve su ürünleri elde edilmesini, bu ürünlerin yetiştiricileri tarafından işlenip değerlendirilmesini, muhafaza ve pazarlanmasını kapsamaktadır” şeklinde tanımlanmıştır.

Ayrıca mezkur Kanunda çiftçi şu şekilde tanımlanır : “Çiftçi : Çiftçilik faaliyetlerini mal sahibi, kiracı, yarıcı veya ortakçı olarak devamlı veya en az bir ekim veya yetiştirme devresi yapanları tanımlar” şeklinde belirtilmiştir.

Söz konusu kanun düzenlemesine göre ülke çağında Tarım Kanunu kapsamında tarımsal faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler ziraat odasına kayıt olabilmektedir. Ziraat odasına kayıt yaptıracak olan tüzel kişilerde söz konusu tarımsal faaliyetin belgelenmesi halinde ayrıca tarımsal faaliyet kayıtlarının vergi kayıtlarında veya ticaret sicili kayıtlarında bulunması şartı aranmaz.

Gerçek ve tüzel kişilerin ziraat odasına kayıt olabilmesi için şirket yetkilisi veya kayıt olacak gerçek kişinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması veya vatandaşlık haklarına erilebilecek TC Kimlik numarasına sahip olması gereklidir. Tüzel kişiler için şirket adına temsil ve imza yetkisi kullanan kişiye ait ayrıca yönetim kurulu kararı ve imza sirküleri gibi yetkinliği kanıtlayan belgeler de istenecektir.

Ne kadar süreliğine ziraat odasına kayıt olunabilir

Yukarıda da bahsedildiği üzere ziraat odasına kayıt için bir ekim-dikim sezonu boyunca ekim ve yetiştirme ile orman ve deniz gibi doğal kaynaklardan istifade etme süresini kapsamaktadır. Bu nedenle bu konuda net bir tarih aralığı olduğunu söylemek güç olabilir. Örneğin ormandan elde edilen ürünleri sadece bir haftalık süre boyunca toplama ve işleme faaliyetlerinin gerçekleşmesi tarımsal faaliyet sayılabilir. Kanun koyucu bu konuda net bir tarih belirtmemiştir.

Ziraat Odası Kaydını Sildirme

Bu konuda ziraat odası kayıt sildirme hakkındaki yazıyı incelemenizi öneririz.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
1 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

Malatya kuluncak ilçesinde kayısı bahçelerim var.ikametgahım Ankarada.Çiftçilik belgesini nasıl alabilirim bilgilendirir misiniz?

Başa dön tuşu