Haberler

Süreyya Kavununa Büyük İlgi

Samsun Çarşamba İlçesinde yetiştirilen süreyya kavunu kendine has aroması ve kokusu ile oldukça ilgi görüyor. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Alaattin BAL “Çarşamba ovamızdan bir çok sebze ve meyvenin üretimini yapıyoruz. Çarşamba Ovamızda kavun üretimi 300 ile 350 dönüm arasındadır. Güzel bir tadı ve cinsi olan örnek kavundur. Çarşamba’da çiftlerimizin ürettiği bal kavun dediğimiz bir kavundur. Üstüne de kavun tanımıyoruz. Türkiye genelinde her tarafa ihracat oluyor. Ülkemizin her yerinde bu kavundan yiyorlar. Süreyya kavunu isim yapmış bir kavundur” dedi.

On dönüm alanda denemesi yapılan “Süreyya” cinsi kavunu yetiştiren Selami Bilgin kavun fiyatının tarlada 2 TL ve pazarda 7 TL civarında olduğunu ve kavunların verim ve lezzetinden oldukça memnun olduklarını belirtti.

Türkiye’nin en bereketli ovalarından biri olan Çarşamba Ovası’nda Süreyya Kavunu yaklaşık 350 dekar alanda hasat edilmektedir. Ülkemizin bir çok şehrinden Süreyya kavunu talep edilmesi nedeniyle üreticiler tarafından son dönemde oldukça tercih edilen bir ürün haline gelmiştir.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu