Haberler

Ayçiçeğini Kuraklık Vurdu

Ülkemizde etkisini gösteren kuraklık nedeniyle Edirne İlinde ayçiçeği üretimi zarar gördü. Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk; yağışların kesilmesi ve on gündür bölgede hüküm süren yüksek sıcaklıkler nedeniyle bu yıl ayçiçeği üretiminde yüzde 40 oranında verim kaybı meydana geldiğini belirtti.

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yüzde 30’a yakın kısmı Edirne’den karşılanmaktadır. Ancak bu yıl ülkemiz genelinde hüküm süren kuraklık nedeniyle toplam üretimin yaklaşık yüzde 40 oranında düşüş olduğu tespit edildi.

Kuraklığın en çok etkili olduğu Lalapaşa ilçesinde, ayçiçeklerinde yüzde 40 verim kaybı beklediklerini belirten Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, şunları söyledi

Bu yıl Lalapaşa’da 55 bin dönüm ayçiçeği ekimi yapıldı. Bu sezon ilkbahardaki yağışlar nedeniyle ekimlere geç başladık. Ektiğimiz ayçiçeklerinin mayıs ve haziran ilerlemesi mükemmel şekilde gelişti, hava şartları yağış alması, ısının da istenilen seviyede olmasından dolayı buğdayda olduğu gibi ayçiçeğinde de rekor verim bekliyorduk, ayçiçeğinden. Geçen sene yaşadığımız kuraklıkta yüzde 70 verim kaybını bu sene buğdayda karşıladık, ayçiçeğinden de karşılayacağımızı tahmin ediyorduk fakat yağışların kesilmesi, son 10 gündür de bölgede görülmemiş aşırı derecede 40-45 derece sıcaklık, ayçiçeklerinin zamansız olmasına neden oldu. Ayçiçeklerinin olma zamanı vardı, o zaman da ayçiçeği sapında su olduğu için su istemez, o suyla geliştirdiği taneyi tutar ve bu tanelerde verimin yüksek olmasını sağlardı. Fakat havaların aşırı sıcak olması, lodosun esmesi ayçiçeklerini zamansız olgunlaşmasına neden oldu, ortaların boş kalmasına neden oldu. Tahminim bu yıl ayçiçeğinde yüzde 30 ile yüzde 40 verim kaybı olacağını tahmin ediyorum. Bazı bölgelerde ayçiçeğin kafaları gelişmiş olsa da içleri tane yapmadığı için boş. Kaybımız büyük olacak dedi.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu