Haberler

Emekli Çiftçi 5 Bin TL İkramiye Alacak Mı?

Bilindiği gibi, çalışmayan emeklilere bir defalık 5 bin Türk Lirası ikramiye ödemeyi yapılacaktır. 02 Kasım 2023 tarih ve 32352 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7464 sayılı Kanunun 20’inci maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen geçici 98’inci madde ile 2023 yılı Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5.000,00 TL ödeme yapılacağı hükme bağlanmıştır.

Ancak aynı düzenleme ile emekli maaşı bağlananlardan her hangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına (çiftçiler) çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı da hükme bağlanmıştır. Buna göre, Ekim 2023 sonuna kadar oda kaydı bulunan emekli çiftçilerimizin bu ödemeden yararlanamayacaktır. Kanunla getirilen bu düzenlemeye rağmen bazı çiftçilerimizin bu ödemeden yararlanmak amacıyla kayıtlı bulundukları odalardan ayrılma/üyeliğini sonlandırma talebinde bulunmaktadır. Ancak Ekim 2023 ayı sonu itibariyle oda kaydı bulunan emekli çiftçilerimiz bu ödemeden yararlanamayacağı için oda kaydının sonlandırılmasının bu ödeme için herhangi bir yararı olmayacaktır.


CHP’li Gürer: Çiftçiler 5 bin TL ikramiye için istifa ediyor
CHP’li Gürer, 5 bin TL ikramiyeden ziraat odasına kayıtlı çiftçilerin de muaf tutulduğunu belirterek, “Çok sayıda çiftçi istifa ediyor. Kanun çıktıktan sonraki istifaların geçerliliği yok” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere ödenecek bir defaya mahsus 5 bin liralık ikramiyenin, ziraat odasına kayıtlı çiftçilere de verilmesi gerektiğini belirtti.

Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira verilmesine yönelik kanunun TBMM’den geçtiğini hatırlattı.

AA’nın haberine göre çalışan emeklilerin bu yasadan muaf tutulduğunu belirten Gürer, muaf tutulan gruplar arasında ziraat odasına kayıtlı çiftçilerin de bulunduğunu söyledi. Gürer, “Odaya kayıtlı çok sayıda çiftçi istifa etmeye başladı. Odadan ayrılınca bu ikramiyeyi alabileceklerini düşünüyorlar. Yalnız kanun çıktıktan sonra yapılan istifaların bir geçerliliği yok. Çiftçilerin, 5 bin liralık ikramiyeden muaf tutulması kabul edilebilir bir durum değil. 5 bin liradan muaf tutulan çalışan emeklilerin ve çiftçilerin de çıkarılacak bir ek yasa ile bu haktan yararlanması gerekiyor” diye konuştu.

Her yıl bir ürünün iklim değişikliğinden olumsuz etkilendiğini dile getiren Gürer, bu yıl fasulye ve soğan üretiminde sorun yaşandığını, üreticinin kazanamadığını, tüketicinin de yüksek fiyatla karşı karşıya kaldığını kaydetti.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
1 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

ne bu ya çocuk oyuncağına çevirdiniz,gariban esnaftan açlık sınırının altındaki işci emekli dargelirliden her fırsatta aldığınız vergilerden bıktık usandık şimdide ikramiyemize el uzattınız zehir zıkkım olsun yiye yiye utanıp usanmadınız yeter artık kendiniz ve ülkenin kaymak tabakası ıkına ıkına aksıra tıskıra yediniz içtiniz zehir zıkkım olsun öbür alemde karınlarınızın üztünde sürüne sürüne gidin mizana inş.

Başa dön tuşu