Ziraat Odası Seçimleri

Ziraat Odası Seçimleri Ne Zaman ?

Ziraat odası seçimleri ne zaman yapılacağı 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu ile belirlenmiştir. Mezkur yasal düzenlemelye göre ziraat odalarında her dört yılda bir seçim yapılması gerekmtekdir.

Ziraat odası meclis ve yönetim kurulu olmak üzere iki yönetim organından oluşmaktadır. Yönetim kurulu üyeleri ve doğal olarak ziraat odası başkanı 4 yılda bir seçilmektedir. Olağanüstü kongre yapılmamışsa tüm ziraat odaları kongreleri aynı dönemde yapılmaktadır.

Ziraat Odası delege seçimleri, 6964 sayılı Kanun‘un 7’inci maddesi ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Nizamnamesi 22’inci maddeleri ile Türkiye Ziraat Odaları Kongre Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde hüüküm altına alınan usul ve esaslar çerçevesinde yapılmaktadır.

Seçim Tarihleri Hangi Aylarda Yapılmaktadır

Ziraat odası seçimleri aşamalar halinde yapılmaktadır. Birinci aşama olarak delege seçimleri yapılır daha sonra bu delegeler arasından meclis kurulu üyeleri, yönetim kurulu üyeleri ve yönetim kurulu başkanı yani ziraat odası başkanı seçilir.

Bkz. Nasıl Ziraat Odası Başkanı Olunur ?

Ziraat Odası Seçimleri Ne Zaman Yapılacak ?

Türkiye genelinde ziraat odası genel kurulları en son 2019 yılında yapıldı. Tüm ziraat odaları olağan genel kurullarını 2019 yılı içinde tamamlayarak oda yönetim organları ve ziraat odası başkanı seçimlerini tamamladı. Bu nedenler mevcut yönetimin 2023 Şubat ayına kadar göreve devam edeceği ve 2023 yılı Şubat ayında yeninden ziraat odası başkanlık seçimi yapılacağı söylenebilir. Söz konusu genel kurullarda mahalle ve köylerden seçilen delegeler oy kullanmaktadır. Delege seçimleri 2022 Aralık ayında yapılacak olan seçimler ile tespit edilecektir.

Kimler Oy Kullanabilir

Ziraat odası seçimlerinde teorik olarak tüm kayıtlı çiftçiler oy kullanmaktadır. Ancak temsili delegelik sistemi ile seçimler yapıldığından oda yönetim organları delegeler tarafından teşkil edilmektedir. Ziraat odası yönetim ve organlarında görev alabilmek için Aralık ayında yapılacak olan genel kuruldan önce mahalle veya köyde delege olarak seçilmeniz gereklidir. Delege olarak seçildikten sonra Şubat ayında yapılacak genel kurulda oda yönetimine aday olabilirsiniz.

Kuruluş Kanunu’nun 4’üncü maddesine göre bir seçim çevresinde kayıtlı olan asli üyelerden gerçek kişiler ve gerçek kişiler dışında kalan asli üyelerin (kurumlar) kanuni temsicileri; seçime katılma ve aday olma hakkına sahiptir.

Ziraat Odası Seçimlerini Kim Yapar

Ziraat odalarının mahalle ve köylerde seçim gölgesinde kayıtlı tüm üelerin katılımı ile yapılan delege seçimleri yargı gözetimi olmaksızın mahalle muhtarı başkanlığında ihtiyar heyeti üyelerinden oluşturulan sandık kurulları ile yapılmaktadır. Ancak Şubat ayında yapılan genel kurulların yargı gözetiminde yapılması gerekmektedir. Bu durumda kongreler yargı gözetiminde yapılır.

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
1 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

Milli yas bitmeden Kırşehir Merkez de Ziraat Odası başkanlık seçimi mi yapacaksınız ? selamlar

Başa dön tuşu