Ziraat Odası Seçimleri

Ziraat Odası Başkanı Nasıl Olunur?

Ziraat odası başkanı nasıl olunur? Eğer çiftçi iseniz bu demokratik bir yolla mümkün.

Ziraat odaları tarımsal faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişilerin kayıt olduğu resmi bir meslek örgütüdür. Tüm meslek örgütleri gibi ziraat odaları yanı zamanda bir sivil toplum kuruluşudur ve sivil toplum kuruluşunun yönetim organları seçimle iş başına gelmektedir.

Ziraat odaları seçimleri, olağan üstü bir hal olmadıkça dört yılda bir kez yapılmaktadır. Ziraat odası seçimleri hakkında yasal hükümler 6964 sayılı Ziraat Odaları Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. 6964 sayılı Kanun’un 7’inci maddesinin 2’inci fıkrası gereği dört yılda bir aralık ayında ziraat odası delege seçimleri yapılması gereklidir. En son 2018 yılı Aralık ayında ziraat odaları delege seçimleri yapıldı ve bu minvalde bir sonraki seçimleri 2022 Aralık ayında yapılacaktır.

Ziraat odasına başkan olabilmek için; dört yılda bir yapılan seçimlerde, önce kendi mahalle veya köy seçim bölgenizden Aralık ayı içinde delege seçilmeniz gerekli, daha sonra Şubat ayında yapılacak kongrede teklif edilen meclis listesi içinde bulunmanız ve oda meclisine girmeniz, meclis listesi içinden teklif edilecek yönetim kurulu listesi içine girerek ziraat odası yönetim kuruluna girmeniz gereklidir.

Ziraat odası yönetim kuruluna dahil olduktan sonra oda büyüklüğüne göre 5 veya 7 üyesi bulunan yönetim kurulu içinden yönetim kurulu başkanı yani ziraat odası başkanı seçilebilirsiniz. Zor ve karmaşık gibi görünse de aslında tüm listeler muhtarlık seçimi gibi düzenlendiğinden zaten başkan adayı en başta belli oluyor.

Ziraat Odası Delege Seçimleri

Ziraat Odası delege seçimleri, 6964 sayılı Kanun‘un 7’inci maddesi ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Nizamnamesi 22’inci maddeleri ile Türkiye Ziraat Odaları Kongre Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde hüüküm altına alınan usul ve esaslar çerçevesinde yapılmaktadır. Anılan yasal mevzuat gereği en az on dört seçim bölgesi olan (her mahalle veya köy bir seçim bölgesi olarak kabul edilir) yerlerde ziraat odası teşkilatlanabilmektedir.

Ziraat odası başkanı veya yönetim kurulu üyesi olabilmek için önce ilgili seçim bölgesinden delege olarak seçilmek gereklidir. Ziraat odası meclis ve yönetim kurulu üyeleri için tüm üyeler değil sadece delegeler oy kullanabilmektedir.

İlgili Makaleler

5 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu