DiğerMali HizmetlerOda Üyelik İşlemleri

Ziraat Odası Aidat Borcu Zaman Aşımı

Ziraat Odası aidat borcu zamanaşımı‘na tabii bir kamu alacağıdır. Bilindiği üzere ülkemizde tarımsal faaliyet nedeniyle, tarımsal krediler ve hibelerden faydalanmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin ziraat odalarına kayıt olmaları zorunludur. Ziraat Odaları diğer tüm meslek örgütleri gibi üyelerinden yıllık aidat toplamaktadır. Üyenin ilk kayıt sırasında ödemiş olduğu ücrete giriş ücreti, her yıl düzenli olarak ödemek zorunda olduğu ücrete de aidat ücreti denilmektedir.

Ziraat odasına bir kez kayıt olduktan sonra, siz kaydınızı sildirmediğiniz sürece her yıl aidat ücreti tahakkuk eder. Ziraat Odası biriken aidat borcunuzu, Oda’da ilk işlem yapacağınız zaman yasal faizi ile birlikte tahsil etmek isteyecektir. Ayrıca bu alacaklar, kamu alacağı statüsünde olduğundan; Ziraat Odası hakkınızda icra takibi başlatabilir veya ölmüş olan yakınlarınızın ziraat odası borçlarını murislerden tahsil edilebilir.

Ziraat Odası aidatları, 12 Ocak 2005 tarih ve 25698 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Ziraat Odalarının Giriş Ücreti ve Yıllık Aidatları Hakkında Yönetmelik hükümlerince tahsil edilmektedir. Aynı yönetmeliğin 13’üncü maddesinde “Tahakkuk eden yılın başından itibaren beş yıl içinde tahsil edilemeyen giriş ücreti ve yıllık aidatlar zaman aşımına uğrar.” hükmü amir olup, ziraat odası aidat borcu zaman aşımı süresi beş yıldır.

İlgili Makaleler

5 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu