Mali Hizmetler

Ziraat Odası Çalışanları Memur Mu ?

Ziraat odası çalışanları memur mu, yoksa işçi mi ?

Bu soruya net bir yanıt vermek gerekirse ziraat odası çalışanları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmadıklarından hayır, memur değildir.

Ziraat odasında personel istihdam şekli Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Personel Yönetmeliği 10’uncu maddesinde “Fikri çalışmayı gerektiren görevlere ait kadrolarda çalışan personele Memur, aynı zamanda bedensel çalışmayı gerektiren görevlere ait kadrolarda çalışan personele de Hizmetli denir” olarak belirtilmiştir. Ancak Türkiye Cumhuriryeti kamu kurumlarında çalışan devlet memurları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu‘na tabi olup, ilgili Kanun’un 1’inci maddesinde ” Bu Kanun, Genel ve Katma Bütçeli Kurumlar, İl Özel İdareleri, Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, kanunlarla kurulan fonlarda, kefalet sandıklarında veya Beden Terbiyes Bölge Müdürlüklerinde çalışan memurlar hakkında uygulanır.” hükmü bulunmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere ziraat odalarında çalışan personeller bilindiği anlamda kamu personeli (memur) değildir.

Öte yandan ziraat odası personellerinin özlük hakları yönetmelikte düzenlenmiş olup, maaş, ikramiye, izin, işe alınma, işten ayrılma, tazminat gibi tüm hakları tanımlanmıştır. İlgili Yönetmelikte tanımlanmayan hususlar için 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanmaktadır. Bu bağlamda ziraat odası çalışanları özel kanunla düzenlenmiş işçiler olarak düşünülebilir.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
1 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

COBAN LIK İŞİ

Başa dön tuşu