Diğer

Çiftçi Seyahat İzin Belgesi Başvuru

Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girilmiştir.
Gelinen aşamada temel usul ve esasları 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle belirlenen kısmi kapanma tedbirleri sonrasında salgının artış hızının önce yavaşladığı, akabinde durduğu, son günlerde ise bir düşüş eğilimine girdiği görülmektedir.
Bu çerçevede 26.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda; halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilecektir. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir. (Kaynak : İçişleri Bakanlığı )

Söz konusu kısıtlamalası uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Söz konusu yasaklarla ilgili 27.04.2021 tarih ve 7576 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesinde şehirlerarası seyhat kısıtlamasından muaf gruplar arasında çiftçilik faaliyetleri belirtilmemiştir . Sokağa çıkma yasağından muafiyet için Çiftçi Belgesi veya Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi (ÇKS Belgesi) ibraz etmeniz gereklidir.

Çiftçi Belgesi nasıl alınır ?

ÇKS Belgesi Nedir ? Nasıl alınır ?

E-devlet üzerinden seyahat izin belgesine aşağıdaki adresten başvurabilirsiniz.

seyahat izin belgesi basvuru
Seyahat İzin Belgesi E-devlet Başvuru Ekranı

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru

İlgili Makaleler

4 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
1 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu