HaberlerYönetmelik

Tarım Bağ-Kur Ödeme Dönemi Değişti

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 18.08.2021 tarih ve 31572 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu Yönetmelik ile Tarım BAĞ-KUR prim ödeme zamanları da değişti. “Kanun’un 4’üncü maddesinin birinci fıkrası (b) bendinin (4) numaralı alt bendine tabi olarak tarımsal faaliyette bulunanlar (Tarım BAĞ-KUR’lular) genel sağlık sigortası ile kısa ve uzun vadeli sigorta kolları primlerinden ait olduğu yılın Ocak-Haziran dönemi primlerini Temmuz ayı sonuna, Temmuz-Aralık dönemi primlerini de takip eden yılın Ocak ayı sonuna kadar Kuruma öderler” şeklinde değişiklik yapıldı.

Bu düzenlemeden de anlaşılacağı üzere, tarımsal faliyet nedeniyle tarım sigortalısı olan vatandaşlardan aylık ödeme yerine yılda iki kez ödeme alınması yoluna gidilmiştir. Özellikle çiftçilerin tüm yıl boyunca her ay dzüenli ödeme yapmada zorlandıkları ve zaman zaman gecikmeler nedeniyle ceza ve faizle karşılaşmaları nedeniyle bu düzenlemenin çiftçilerin lelhine olduğu görülmektedir.

Yönetmelik Metnine Ulaşmak İçin Tıklayınız.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu