Desteklemeler

2021 ÇKS Kayıtları Ne Zaman Bitiyor

2021 ÇKS Kayıt Tarihleri

2021 ÇKS Kayıtları Ne Zaman Bitiyor?

2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ÇKS Yönetmeliği ve ÇKS Genelgesi hükümleri kapsamında 01 Eylül 2020 tarihinde başlamış olup 30 Haziran 2021 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

2021 cks basvurulari basladi
2021 ÇKS Başvuruları Başladı

Tarımsal Destekleme İçin ÇKS Zorunlu

Üreticilerimizin Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanan Mazot – Gübre Desteği, Sertifikalı Tohum Kullanımı Desteği, Sertifikalı Tohum Üretimi Desteği, Sertifikalı Fidan/Fide Kullanımı Desteği, İyi Tarım Uygulamaları Desteği, Organik Tarım Desteği, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Yağlı Tohumlu Bitkiler ve Hububat- Baklagil Fark Ödemesi Desteği, Küçük Aile İşletmesi  Desteği, Yem Bitkileri Desteği, Katı Organik – Organomineral Gübre Desteği v.b. tüm tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri için ÇKS’ye kayıtlı olma zorunluluğu bulunmaktadır.

30 Haziran 2021 Son Gün

2021 yılı ÇKS kayıt ve güncellemesi için başvuruda bulunmayan üreticilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve tarımsal desteklemelere müracaat edebilmeleri için 30 Haziran 2021 tarihi mesai bitimine kadar bağlı bulundukları İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine istenilen belgelerle birlikte müracaatta bulunmaları gerekmektedir. 30 Haziran 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmayan üreticilerimizin Bakanlığımızca uygulanan ve ÇKS üzerinden yürütülen desteklemelerden faydalanma imkanı bulunmamaktadır.

Aynı Ürünü Eken Destekleme Alamaz

Ayrıca, 8 Haziran 2018  tarih  ve  30445  sayılı  Resmi  Gazete’de  yayımlanan  Bitkisel  Üretime  Destekleme Ödemesi  Yapılmasına  Dair  Tebliğ  (Tebliğ  No:  2018/17)’de  Değişiklik  Yapılmasına  Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2018/27) in 22 inci maddesinde “2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz”  hükmü  ile  2018  yılından  itibaren  bitkisel  üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir. Üreticilerimizin 2021 üretim yılı başvurularını yaparken tarımsal destekler yönünden herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için münavebe durumunu dikkate almaları gerekmektedir.

5 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu