Ziraat Odası Haberleri

Ürgüp Fırtına Seralara Zarar Verdi

Ürgüp Sarıhıdır Köyünde seralar fırtınadan zarar gördü

Ürgüp’te yaşanan şiddetli rüzgar nedeniyle Sarıhıdır köyünde bulunan seralar büyük çapta hasar gördü.

İlçede yer yer saatte 60 kilometre hızın üzerine çıkan şiddetli rüzgar nedeniyle Sarıhıdır köyünde çiftçilere ait fide üretimi yapılan seralarda hasara yol açtı.

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz “Yılda 40 milyon civarı fide üretimi yapan Sarıhıdır köyünde bulunan çiftçilerimize ait seraların rüzgardan zarar gördüğü bilgisini edindik. Üzüldük kolayla yetişmiyor ailede çocuğundan tutun, anne babanın, dedelerimizin ninelerimizin hepsinin el emeği var. Seralar yeni yeşermeye başladı, soğuk gelir üzerini kapatmak gerek.  Çiftçilerimize büyük geçmiş olsun, Allah bir daha yaşatmasın. Tarım ve Orman İl, İlçe Müdürlüğümüze durumu bildirdik, hasar tespit çalışması yapılacak, akabinde Türkiye Ziraat Odaları Birliğine de bildirimde bulunacağız.” dedi.

Köyde bulunan seraların neredeyse yüzde 20’sinin rüzgarda hasar aldığını belirten Sarıhıdır Köyü Üretici Birlik Başkanı Mehmet Duran, “Rüzgar büyük bir tahribat oluşturdu. Köyde 111 üreticimize ait 554 adet farklı ölçülerde toplamda 75.683 m2 sera bulunmakta. Sera örtülerini rüzgar paramparça etti mağdur olduk, seraların üzerini kapatmalıyız yoksa ürünlerimiz daha fazla zarar görür. Seralarımızda her türlü sebze fidesi mevcut. Rüzgar da çıkınca doğal afeti yaşadık, keşke olmasaydı ama afete karşı elden bir şey gelmiyor geçmiş olsun hepimize” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu