GenelTarım Makineleri

Tarımsal Alet ve Makine Depoları Epoksi Zemin Kaplama

Tarımsal amaçlı kullanılan tüm alet ve makinelerin mevsimsel fiziki etmenlerden zarar görmemesi ve yıpranmaması için depolarda muhafaza edilmesi önem arz etmektedir. Ancak bu depoların zemin kaplamaları şap beton uygulaması olabileceği gibi sıvı geçirmeyen, kaymayan, tozuma yapmayan ve kolay kürlenen malzemeler ile de kaplanabilir.

Bu yazıda size epoksi zemin kaplama teknolojisinden bahsetmek istiyoruz. Epoksi aslında iki bileşenli bir reçine yapıştırıcı türü. Önceleri denizcilik sektöründe yalıtım amaçlı kullanılan epoksi zamanla inşaatlarda metal filizlerin ve diğer bileşenlerin yalıtımı için kullanılmaya başlanmış son dönemde ise hızlı uygulama yapılması, sıvılar ile çeşitli kimyasallara karşı geçirmezlik özelliği olması, ve fiziki aşınmalara karşı son derece dayanıklı olması nedeniyle zemin kaplamasında da sıkça tercih edilen bir kaplama türü haline gelmiştir.

Mat Beton Görünümlü Epoksi Zemin
Mat Beton Görünümlü Epoksi Uygulaması

Epoksi kaplaması çeşitli renklerde uygulanabilen bir tür zemin boyası niteliğindedir. Dilenirse çok daha farklı renklerde kaplama elde edilebilirken depolarda bir çok kullanıcının mat beton görünümü tercih ettiği bilinmektedir. Deponun kapalı ve açık alanlarında farklı uygulamalar gerektiğini belirtmekte fayda var. Zira güneşten gelen ultraviyole ışınları petrol bazlı olanlarda da olduğu gibi tüm kimyasallar için çözücü ve aşındırıcı özelliktedir. Bu nedenle dış ortamlarda yapılacak uygulamalar için UV dayanımı konusunda çalışma yapılmalı ve solvent içermeyen kimyasallar ile uygulama yapılması gereklidir.

Mat Beton Görünümlü Epoksi Zemin - Mat beton epoksi uygulama min
Epoksi Zemin Uygulama Aşaması

Tarım makinelerinin bir çoğu ağır iş sınıfında cihazlar olup lastik tekerli araçlar içinde en yüksek birim yük ağırlığına sahip olanlardır. Bu nedenle depo içinde dönüş hareketi yapan lastik tekerli tarım makinelerinin özellikle iyi kürleme yapılmamış şap betonda hızla aşınıma neden olacağı unutulmamalıdır. Bu noktada epoksinin mekanik stres karşısında yüksek dayanım göstermesi uzun ömürlü olmasını sağlamakta ve orta-uzun vadede ekonomik yatırım maliyetini amorti etmektedir.

Epoksi zemin kaplama fiyatları için https://www.ezinsaat.com/istanbul-epoksi-zemin-kaplama-fiyatlari-2021/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

* Bu bir sponsorlu içeriktir.

0 0 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu