Tarımsal HaberlerHaberler

NASA’dan Endişe Verici Türkiye Paylaşımı

Ülkemizin kuraklık riski ile karşı karşıya olduğunu artık kesin olarak biliyoruz. Bu tehlike NASA tarafından yayınlanna uzay haritalarına şu şekilde yansıdı.

Son günlerde gelen yağışlar bir nebze olsun umutlandırsa da kuraklık ülkemiz için halen bir tehdit durumunda. Bu konuya dikkat çeken NASA Türkiye’deki kuraklık haritasını paylaştı. İstanbul’daki barajların doluluk oranları son on beş yılın en düşük seviyelerine geldi. 2020 Yılı Ekim ve Aralık aylarında düşen toplam yağış miktarı 1981-2010 yıllarına göre ortalama yüzde 48 oranında azalmış görünüyor. Bu durum yer altı sularında ciddi anlamda azalma meydana geleceğni göstermektedir.

nasa kuraklik goruntusu
Türkiye Yer Altı Suları Haritası Nasa (18 Ocak 2021)

Yukarıda görülen harita Türkiye’deki sığ ve yer altı sularının durumunu göstermektedir. Harita verileri Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uydularından elde edilmiş. Haritadaki renkli alanlar 1948-2010 yılları ile 11 Ocak 2021 tarihlerinin karşılaştırmasını göstermektedir. Haritadaki mavi renkli alanlar daha fazla sığ yer altı suyunu temsil ediyor. Kırmızı renkli alanlardaki yoğunluk kuraklık riskini açıkça ortaya koymaktadır.

Haritanın endişe verici bilgileri mevcut yer altı ve kaynak sularının tedbirli kullaılması gerektiği anlamına geliyor. Özellikle vahşi sulama yöntemlerinin derhal terk edilmesi gerektiği ve keskin sulama rejimlerinin belirlenmesi sularımızın korunarak ülke tarımının sürdürülebilirliğini tesis edecektir.

İlgili Makaleler

4 1 oy verildi
İçeriğe Puan Verin
Bildirim
Bildir
2 Yorum
Yeniden Eskiye
Eskiden Yeniye Çok Oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle

el birliği ile dünyayı mahvettik

haklısınız

Başa dön tuşu