TZOB > SGK İşlemleri

6111 Sayılı Kanun Ek5 Gereği Mevsimlik Tarım ݝşçileri ݝçin Tarım Sigortası Formu

<< < (2/5) > >>

ssamett:
teşekkürler.. iyi çalışmalar..

çakvi:
iyi günler

Benim soruma kimse cevap bulamadı. Kendim memurum eşim daha önce isteğe bağlı idi 2008 kanun değişince isteğe bağlı olanlar bağkurlu olacak denildi bizde bağkurlu olmasın diye yatırmadık primi. 6111 sayılı yasanın ek 5 kendi namına süreksiz işlerde çalışıp işvereni olmayan sigorta yaptırdık. Tarımda kaydımız olmadığı belgesini aldık. ݝlk primi yatırdım. Kurumuma bildirdim. Kurumum dedi ki senin eşin Tarım da çalışıyormuş ve bu durumu sgk sorduk cevap alamadık şifai sorduk tarımda çalışır değerlendirin dediler diye
yanıt aldıklarını bundan dolayı  aile yardımını keseceğiz dedi. Ben de dedim ki eşim hizmet akdiyle bordrolu olarak çalışmıyor. ݝşvereni yok. Zaten tarımdan aldığım belge var üzerine kayıtlı tarla traktör veya bir tarımsal faaliyeti yoktur belgesini ibraz etmeme rağmen belkide gündeliğe gidiyordur. Tarım işi manasının tarımda çalıştığı anlamına geldiğni bundan dolayı AݝLE yardımının kesileceğini beyan ettiler. Bu durumda siz uzman arkadaşlar bu sigorta TARIMDA çalışan  sigortasımıdır. Kurumum eşimi gelir elde ediyor demesi ne kadar doğrudur. Sgk ve gelir idaresine sordum Resmi cevap vermekten kaçındılar ve cevaplamadılar konuyu. Gerçekten de eşim tarumda çalışmıyor kurumumu dava etmeyi düşünüyorum aile yardımını hiç bir sebep yokken reesen şifai görüşme sonucu sgk öyle kafasına göre çalışan değerlendirdiğinden kesilecekmiş. Siz uzman arkadaşlar bu konuda düşünceleriniz nedir.
cevaplar için teşekülrler

kul44:
6111 sayılı yasadan istifade ederek eşinizi tarım sigortalısı olarak göstermeniz onun çalışmadığını ve işvereni olmadığı anlamına gelmez, aksine kişiler ancak çalışmaları durumunda sigortalı olmaktadır. Dolayısıyla yaptığınız işlemle istekleriniz çelişmektedir. Hem aile geçim indirimden faydalanıp hem de sigortalı çalışmasını istiyorsunuz, sigortalı olması için primin sizin tarafınızdan yada başkası tarafından ödenmesi birşeyi değiştirmiyor. Davacı olabilirsiniz diye düşünüyorum ama şahsi kanaatim kesinlikle kaybedersiniz.

cumhur:
eşim 23.03.1960 doğumlu olup ilk defa 16.05.2012 tarihinde ssk tarım ek-5 sigortası yaptırdım.eşim kaç yaşında veya hangi tarihte emekli olur.tşk.

kıymet3:
Merhaba.Ben 03.06 1966 doğumluyum.1993 nisan ayından 85 gün sigortam var.şu anda 2 yıldır isteğe bağlı bağkur ödüyorum.aynı zamanda 2300 gün yurtdışı borçlanma hakkım var.onları yapınca ssk ek-5 hizmetine geçersem kaç yıl daha prim ödemem gerekiyor?primlerimi ödersem  ssk dan emekli olma şansım var mı? ssk ek-5 hizmetinin aylık prim borcu ne kadar?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git